Podporte SK MŠ  Kontakt

História SK MŠ

1954 Haagsky dohovor

Dohovor o ochrane kultúrnych hodnôt v prípade ozbrojeného konfliktu, tzv. Haagsky dohovor, je prvou medzinárodnou zmluvou, ktorá sa zameriava výlučne na ochranu kultúrnych hodnôt v ozbrojených konfliktoch. Bola prijatá v Haagu (Holandsko) dňa 14. mája 1954 a účinnosť nadobudla 7. augusta 1956. Dohovor vyzýva zmluvné štáty, aby prijali opatrenia na ochranu kultúrnych hodnôt a stanovuje minimálnu úroveň ochrany, ktorú musia všetky štáty rešpektovať v čase ozbrojeného konfliktu a okupácie. Dohovor tiež vyžaduje, aby zmluvné štáty uplatňovali trestné sankcie za jeho porušenie a vytvára formu ochrany (nazývanú „osobitná ochrana“) pre kultúrne hodnoty.
Viac: http://www.unesco.sk/ozbrojenykonflikt


1996 vznik Blue Shield International

Medzinárodný výbor Modrého štítu (International Committee of the Blue Shield, skrátene ICBS) bol založený v júli 1996, aby koordinoval činnosť výkonných orgánov ICOM (Medzinárodná rada múzeí), ICOMOS (Medzinárodná rada pre pamiatky a sídla), IFLA (Medzinárodná federácia knižničných asociácií) a ICA (Medzinárodná rada archívov). Označenie a logo Modrého štítu je odvodené od znaku, ktorý je na základe Haagskeho dohovoru umiestňovaný na niektorých budovách spĺňajúcich kritériá a používajúcich ochrany podľa zásad tohto medzinárodného dohovoru. ICBS si kladie za cieľ rozšíriť ochranu a pomoc kultúrnemu dedičstvu pri ohrození nielen vojnou, ale aj prírodnými katastrofami (záplavy, požiare, zemetrasenia a iné). Jeho základnými úlohami sú prevencia, rýchle opatrenia počas stavu núdze a pomoc pri rekonštrukcii po katastrofe.


12/2021 vznik Slovenského komitétu Modrého štítu

Koncom roka 2021 bolo zaregistrované občianske združenie Slovenský komitét Modrého štítu, ktoré sa zaoberá ochranou pamiatok v prípade ozbrojených konfliktov a katastrof.


6/2022 1. valné zhromaždenie SK MŠ

2. júna 2022 sa v Univerzitnej knižnici v Bratislave konalo prvé/zakladajúce valné zhromaždenie Slovenského komitétu Modrého štítu, kde bola zvolená jeho Výkonná rada

Zakladajúci členovia

Výkonná rada

Jasna Paličková (predsedníčka)

Jozef Hudec

Margaréta Musilová

Martina Orosová

Alena Piatrová

Andrej Mongiello
tajomník

Zuzana Menzlová

Vladimír Kohút

Stanovy OZ s názvom
Slovenský komitét Modrého štítu

Podľa zákona č.83/1990 Zb. o Združovaní občanov v znení neskorších predpisov


Preambula

  • Občianske združenie s názvom Slovenský komitét Modrého štítu (ďalej len SK MŠ) zakladajú členovia prípravného výboru.

  • SK MŠ formuluje svoje stanovy v zmysle čl. 27 Druhého protokolu Haagskeho dohovoru o ochrane kultúrnych hodnôt v prípade ozbrojeného konfliktu z roku 1954 (Haagsky dohovor), v ktorých bol Medzinárodný komitét Modrého štítu (International Committee of the Blue Shield, ICBS) uznaný ako medzinárodná organizácia s poradným postavením v rámci Medzivládneho výboru na ochranu kultúrnych hodnôt v prípade ozbrojeného konfliktu. Revidované stanovy z roku 2016 spojili úlohy a povinnosti Medzinárodného komitétu Modrého štítu (z roku 1996) a Asociácie národných komitétov Modrého štítu (Association of National Committees of the Blue Shield, ANCBS, z roku 2009) do spoločnej organizácie Medzinárodný Modrý štít (MMŠ);

  • SK MŠ podporuje poslanie MMŠ, zásady Štrasburskej Charty ICBS (z roku 2001) a Dohody o Modrom štíte (z roku 2006), vzhľadom na potrebu zlepšiť prípravu a reakciu na núdzové situácie, prispieť k ochrane kultúrnych hodnôt, definovaných v Haagskom dohovore v prípade ozbrojeného konfliktu, prírodnej katastrofy alebo človekom spôsobenej katastrofy a potrebu zaviesť systém ich ochrany.


Článok 1: Názov, sídlo a právne postavenie

1.1 Názov OZ v slovenskom jazyku je Slovenský komitét Modrého štítu. Názov OZ v anglickom jazyku je Blue Shield Slovakia.

1.2 OZ SK MŠ sídli na Skalnej 1944/3, 811 01 Bratislava.

1.3 OZ SK MŠ má primárnu územnú a vecnú pôsobnosť na území Slovenskej republiky.

1.4 OZ SK MŠ je občianske združenie s plnou právnou spôsobilosťou podľa slovenského práva.


Článok 2: Ciele a poslanie

2 .1 SK MŠ napĺňa poslanie MMŠ, najmä ochranu svetových kultúrnych hodnôt. V súlade s týmto poslaním sa zaoberá ochranou kultúrneho a prírodného dedičstva, hmotného aj nehmotného, v prípade ozbrojeného konfliktu, prírodných alebo človekom spôsobených katastrof (v zmysle čl. 2.1 stanov MMŠ).

2.2 SK MŠ rešpektuje zásady: (a) spoločnej akcie, (b) nezávislosti, (c) neutrality, (d) profesionality, (e) rešpektovania kultúrnej identity a rozmanitosti, na základe Štrasburskej charty.

2.3 SK MŠ podporuje ciele MMŠ v zmysle preambuly stanov:

2.3.1 ratifikáciu, implementáciu a rešpektovanie Haagskeho dohovoru a jeho protokolov;

2.3.2 zvyšovanie povedomia o dôležitosti ochrany kultúrnych hodnôt a dedičstva v núdzových situáciách a o druhoch rizík, ktoré ich môžu ohroziť;

2.3.3 poskytovanie školení a zapájanie sa do koordinácie budovania vnútroštátnych kapacít príslušných odborníkov a inštitúcií, s cieľom pomôcť zmierniť identifikované riziká pre kultúrne dedičstvo;

2.3.4 podpora lepšej prípravy na ochranou kultúrneho dedičstva v prípade ozbrojených konfliktov, katastrof a iných núdzových situácií a vyrovnávanie sa s ich následkami;

2.3.5 konzultovanie primeraných medzirezortných reakcií a opatrení obnovy;

2.3.6 podpora zapojenia spoločnosti do ochrany kultúrnych hodnôt a aktívnej účasti na nej;

2.3.7 podnety spolupráce s ostatnými zúčastnenými subjektmi a podpora ich súčinnosti;

2.3.8 konanie v súlade s etickým a profesionálnym rámcom ustanoveným v Pravidlách a zásadách pre národné komitéty.

2.4 SK MŠ zabezpečuje plnenie svojho poslania v šiestich kľúčových oblastiach:

2.4.1 aktívna ochrana a pripravenosť na riziká;

2.4.2 reakcie v čase núdzového stavu;

2.4.3 stabilizácia a aktivity spojené s obnovou po katastrofách, ale i dlhodobé a kontinuálne podporné aktivity;

2.4.4 spracovávanie námetov, podnetov a pripomienok odborníkov na kultúrne dedičstvo k aplikácii zákonov v praxi;

2.4.5 aktivity zabezpečujúce budovanie kapacít, vzdelávanie a tréning podporujúce oblasti aktivity MMŠ;

2.4.6 koordinácia a spolupráca členov MMŠ s partnerskými organizáciami.

2.5 SK MŠ bude zohľadňovať Pravidlá a zásady pre národné komitéty definované Radou MMŠ a schválenými Valným zhromaždením členov MMŠ.


Článok 3: Členstvo v SK MŠ

3.1 Členstvo v SK MŠ je otvorené všetkým fyzickým osobám (FO) nad 18 rokov a právnickým osobám (PO), ktoré majú pôsobnosť na území Slovenskej republiky, súhlasia s cieľmi SK MŠ a MMŠ a chcú sa podieľať na činnosti SK MŠ.

3.2 Člen SK MŠ môže mať postavenie riadneho alebo čestného člena.

3.3 Výkonná rada SK MŠ prijíma za aktívnych členov iba tie fyzické a právnické osoby, ktoré sa stotožnia so stanovami SK MŠ, ako aj so stanovami, pravidlami a princípmi MMŠ.

3.4 Členovia SK MŠ nesmú používať meno a povesť MMŠ na vykonávanie akejkoľvek komerčnej alebo zárobkovej činnosti. Pri plnení cieľov SK MŠ sa nevytvára zisk.

3.5 Práva riadnych členov SK MŠ – FO aj PO

3.5.1 zúčastňovať sa aktivít SK MŠ v súlade so stanovami;

3.5.2 spolupracovať na aktivitách SK MŠ realizovaných orgánmi SK MŠ;

3.5.3 navrhovať kandidátov na zvolenie do Výkonnej rady SK MŠ;

3.5.4 zúčastňovať sa Valného zhromaždenia SK MŠ s hlasovacím právom;

3.5.5 voliť a byť volený do Výkonnej rady SK MŠ a za predsedajúceho Valného zhromaždenia SK MŠ;

3.5.6 zapájať sa do aktivít MMŠ;

3.5.7 kandidovať do medzinárodných orgánov MMŠ.

 3.6 Práva čestných členov SK MŠ

3.6.1 zúčastňovať sa Valného zhromaždenia SK MŠ bez hlasovacieho a volebného práva;

3.6.2 spolupracovať na aktivitách SK MŠ realizovaných orgánmi SK MŠ;

3.6.3 byť oslobodený od povinnosti platiť členské príspevky.

3.7 Práva právnických osôb:

3.7.1 Štatutárny orgán právnickej osoby môže písomne určiť jedného zástupcu, ktorý ho bude reprezentovať na Valnom zhromaždení SK MŠ.

3.7.2 Určení zástupcovia právnickej osoby majú práva riadnych členov SK MŠ, v zmysle čl. 3.5. stanov.

3.8 Povinnosti všetkých členov SK MŠ

3.8.1 dodržiavať Etický kódex MMŠ;

3.8.2 rešpektovať základné princípy SK MŠ a MMŠ;

3.8.3 plniť záväzky uvedené v stanovách SK MŠ;

3.8.4 hlásiť Výkonnej rade SK MŠ zmenu údajov uvedených v prihláške;

3.8.5 šíriť dobré meno SK MŠ a MMŠ a podporovať spoluprácu na ich aktivitách;

3.9 Členstvo v SK MŠ zaniká:

a) odstúpením, oznámeným písomnou formou Výkonnej rade SK MŠ;

b) úmrtím;

c) vylúčením za nedodržiavanie stanov SK MŠ, za nerešpektovanie základných princípov SK MŠ alebo MMŠ, za neplnenie povinností a záväzkov uvedených v stanovách SK MŠ, za právoplatné odsúdenie po porušení právneho poriadku Slovenskej republiky;

d) zánikom SK MŠ;


Článok 4: Orgány SK MŠ

4.1 Orgánmi SK MŠ sú Valné zhromaždenie a Výkonná rada.

4.2 Valné zhromaždenie (VZ) je najvyšším orgánom SK MŠ. Je vedené predsedajúcim, ktorým je predseda Výkonnej rady, alebo jeho zástupca.

4.2.1 VZ sa skladá z členov (FO) a zo zástupcov členov (PO) SK MŠ. Každý člen a zástupca člena SK MŠ má na VZ jeden hlas. Členovia sa zúčastňujú VZ osobne, alebo splnomocnia svojho zástupcu. O svojej účasti sa rozhodnú podľa formy VZ zvolenej predsedajúcim, t. j. prezenčnej, on-line alebo zmiešanej.

4.2.2 VZ sa koná aspoň raz za rok, zvoláva ho Výkonná rada SK MŠ. Tá najneskôr tridsať (30) dní pred stanoveným termínom informuje o konaní VZ a pozve jej členov. Mimoriadne zasadnutie VZ sa koná na základe požiadavky predsedu Výkonnej rady SK MŠ alebo požiadavky aspoň desatiny (1/10) členov SK MŠ. Mimoriadne zasadnutie VZ sa musí uskutočniť najneskôr do dvoch (2) týždňov od vznesenia požiadavky. Oznámenia sa zasielajú elektronicky a v prípadoch hodných zreteľa aj písomne poštou. Kvórom potrebným pre právoplatné hlasovanie zasadania VZ je prítomnosť tretiny (1/3) všetkých členov SK MŠ. Rozhodnutie sa prijíma nadpo-lovičnou väčšinou prítomných členov. Pri rovnosti hlasov rozhoduje hlas predsedajúceho VZ.

4.2.3 schvaľuje výročnú správu o činnosti SK MŠ a každoročnú účtovnú uzávierku;

4.2.4 schvaľuje program rokovania VZ, strategický plán a rozpočet na kalendárny rok;

4.2.5 schvaľuje a upravuje rokovací poriadok VZ;

4.2.6 schvaľuje úpravu a zmenu stanov SK MŠ na návrh Výkonnej rady SK MŠ;

4.2.7 tajným hlasovaním volí členov Výkonnej rady SK MŠ, jednoduchou väčšinou prítomných členov VZ;

4.2.8 preveruje apely na aktivity a postupy Výkonnej rady SK MŠ, diskutuje o záležitostiach navrhnutých Výkonnou radou SK MŠ alebo inými národnými komitétmi a rozhoduje o nich, ako aj o ďalších otázkach dôležitých pre SK MŠ, pokiaľ nespadajú do právomoci Rady SK MŠ;

4.2.9 schvaľuje čestné členstvo v SK MŠ na návrh Výkonnej rady;

4.2.10 ako odvolací orgán rozhoduje o prerušení členstva a vylúčení člena Výkonnou radou SK MŠ. Do rozhodnutia VZ nemôže člen vykonávať svoje práva a povinnosti, ale jeho členstvo pretrváva. V prípade úspešného odvolania sa mu prinavrátia všetky práva a povinnosti riadneho člena.

4.3 Výkonná rada (Rada)je základným riadiacim orgánom SK MŠ.

4.3.1 Rada SK MŠ pozostáva z minimálne piatich (5) členov:

a) predseda, ktorý je zároveň štatutárnym zástupcom SK MŠ;
b) tajomník, ktorý je zároveň zástupcom predsedu;
c) pokladník;
d) kontrolór;
f) člen.

4.3.2 Jednotliví členovia Rady sa volia na VZ na obdobie štyroch (4) rokov.

4.3.3 Písomné návrhy kandidátov na členov Rady SK MŠ musia byť zaslané tajomníkovi Rady najneskôr dva (2) týždne pred začiatkom VZ elektronickou alebo riadnou poštou. Kandidáti majú možnosť predstaviť sa VZ primeranou formou.

4.3.4 Ak sa pozícia v Rade SK MŠ uvoľní predčasne, pozíciu dočasne obsadí tajomník, do najbližšieho VZ SK MŠ. Ak Rada nie je uznášaniaschopná alebo nedokáže riadne a včas vykonávať svoje úlohy a povinnosti, predseda Rady zvolá mimoriadne VZ, nie neskôr ako 1 (mesiac) od vzniknutej situácie.

4.3.5 Ak predseda Rady nemôže zavŕšiť svoju funkciu v plnej dĺžke mandátu, dočasne ho zastupuje tajomník. Tajomník o vzniknutej situácii do dvoch (2) týždňov informuje členov VZ a požiada ich o zvolanie mimoriadnej VZ.

4.3.6 Rada SK MŠ zasadá zvyčajne raz polročne. Predseda rozhodne, či bude zasadanie prezenčné, on-line, zmiešané, alebo per rollam.

4.3.7 Termín výročného zasadania Rady SK MŠ, stanoveného predsedom, rozošle tajomník najmenej dva (2) týždne vopred.

4.3.8 Kvórom pre zasadania Rady SK MŠ je jednoduchá väčšina jej členov. Pokiaľ sa člen Rady SK MŠ nemôže zúčastniť zasadania, môže za seba splnomocniť zástupcu.

4.3.9 Rozhodnutia Rady SK MŠ sa prijímajú jednoduchou (nadpolovičnou) väčšinou. V prípade rovnosti hlasov rozhoduje hlas jej predsedu.

4.4 Právomoci Rady SK MŠ:

4.4.1 Rada komunikuje s VZ, MMŠ a reprezentuje SK MŠ v styku s fyzickými a právnickými subjektmi v SR aj v zahraničí.

4.4.2 zaisťuje chod a správu SK MŠ, stará sa o jeho dobrú povesť, medzinárodnú vážnosť a verejné uznanie, prijíma nových členov SK MŠ, pozastavuje členstvo a vylučuje členov.

4.4.3 Predkladá výročnú správu o činnosti SK MŠ a každoročnú účtovnú uzávierku na schválenie VZ SK MŠ.

4.4.4 Navrhuje rokovací poriadok Rady.

4.4.5 V prípade nesúhlasu s rozhodnutím Rady v jeho záležitosti sa môže člen odvolať na VZ ako na odvolací orgán. Rada navrhuje pre VZ SK MŠ výhľadový strategický plán a z neho odvodené programy na kalendárne roky. Na základe výhľadového strategického plánu a ročného programu navrhuje príjmový a výdavkový rozpočet pre kalendárny rok.

4.4.6 Navrhuje úpravu a zmenu stanov.


Článok 5: Zásady hospodárenia

5.1 SK MŠ je neziskovou organizáciou. Získava financie z rôznych zdrojov, vrátane dotácií, príjmov z vlastných aktivít získaných v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi a/alebo domácich či zahraničných grantov, nadačných a/alebo iných darov, pri zvážení ich etických dopadov.

5.2 Financie smú byť použité iba na ciele upravené v stanovách a vo vzťahu k špecifickým projektom alebo v súlade s ročným rozpočtom vypracovaným Radou SK MŠ a schváleným VZ SK MŠ.

5.3 Rada SK MŠ vedie účet v eurách v bankovom subjekte na území SR, s podpisovým právom štatutára a/alebo pokladníka.

5.4 SK MŠ vedie jednoduché účtovníctvo v zmysle zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov.


Článok 6: Slovenský komitét Modrého štítu a Rada MMŠ

6.1 SK MŠ je členom MMŠ.

6.2 SK MŠ podporuje poslanie a ciele MMŠ na Slovensku, s cieľom zvýšiť národné povedomie o hrozbách pre kultúrne dedičstvo.

6.3 SK MŠ rešpektuje Pravidlá a zásady pre národné komitéty definované a doplnené Radou MMŠ a odsúhlasené Valným zhromaždením MMŠ.

6.4 SK MŠ nezodpovedá za prípadné protiprávne konanie Rady MMŠ a taktiež Rada MMŠ nezodpovedá za prípadné protiprávne konanie SK MŠ.

6.5 SK MŠ je ako člen MMŠ oprávnený získavať informácie a podporu MMŠ pre aktivity na Slovensku, uvedené v čl. 2 týchto stanov, zúčastňovať sa na stretnutiach a aktivitách MMŠ, uplatňovať si volebné právo v MMŠ, profitovať z propagácie, zvyšovania povedomia a aktivít v sieti MMŠ, ktoré pripravuje a realizuje hociktoré koordinačné centrum MMŠ.

6.6 SK MŠ si bude vymieňať informácie so Sekretariátom MMŠ aj v prípade podnikania medzinárodných akcií.

6.7 Členstvo v MMŠ zaniká rozhodnutím Valného zhromaždenia MMŠ v zmysle stanov MMŠ, alebo v prípade protiprávneho konania Rady SK MŠ .


Článok 7: Zrušenie

7.1 Združenie sa zrušuje:

7.1.1 dobrovoľným rozpustením alebo zlúčením s iným združením;

7.1.2 právoplatným rozhodnutím ministerstva o jeho rozpustení;

7.1.3 právoplatným rozhodnutím súdu v trestnom konaní;

7.1.4 vyhlásením konkurzu alebo zamietnutím návrhu na vyhlásenie konkurzu pre nedostatok majetku.

7.2 Na zrušenie a zánik združenia sa v súlade s ustanovením § 761 ods. 2 Obchodného zákonníka (zákon č. 513/1991 Zb.) primerane použijú všeobecné ustanovenia § 70 až 75k zák. č. 513/1991 Zb. o zrušení a zániku obchodných spoločností.

7.3 O zrušení SK MŠ rozhoduje VZ na zasadaní trojštvrtinovou (3/4) väčšinou prítomných členov.

7.4 Aktíva vlastnené SK MŠ v čase zrušenia smú byť prenesené na Radu MMŠ, alebo na základe rozhodnutia VZ a so súhlasom MMŠ na organizáciu/organizácie s podobnými cieľmi.


Článok 8: Záverečné ustanovenia

8.1 Ostatné záležitosti, ktoré sa priamo nespomínajú v týchto stanovách, sa budú riadiť podľa zákona č. 83/1990 Zb. o združovaní občanov v znení neskorších predpisov a ďalších všeobecne záväzných právnych predpisov Slovenskej republiky.

8.2 Aktivity SK MŠ rešpektujú formálne a materiálne pramene medzinárodného verejného práva, obzvlášť medzinárodného práva ozbrojených konfliktov a medzinárodného práva ľudských práv.

8.3 Interpretácia stanov SK MŠ sa zosúlaďuje s ustanoveniami stanov MMŠ a ich dodatkov.

8.4 Rada SK MŠ môže prijať ďalšie vnútorné predpisy a etický kódex, vychádzajúce z týchto stanov, na zefektívnenie chodu združenia.


V Bratislave, dňa 1.12.2021